A Pécsi Dalárda annotált forrásjegyzéke 


Előszó 

A Pécsi Dalárda mint az ország egyik legjobb és legelismertebb dalárdája, tekintélyes levéltári iratanyaggal rendelkezik. A Magyar Nemzeti Levéltár Baranyai Megyei Levéltárában (MNL BML) található HU-MNL-BaML-X.56. jelzetű, „Pécsi Dalárda iratai és kottatára” elnevezésű iratanyag, mely az 1847, 1861–1954 éveket fedi le, 7,66 fm-t tesz ki. Ezt a – hazai dalárdák viszonyában – tekintélyes mennyiségű forrásanyagot a levéltár három fő részre osztotta: a) Közgyűlési jegyzőkönyvek, b) Általános iratok, c) Kottatár. Az elmúlt években lehetőségem volt ezeket az anyagokat átnézni, digitalizálni, rendszerezni és jegyzeteket készíteni, ill. publikációkat készíteni és előkészíteni. 

Bár Haksch Lajos A negyvenéves Pécsi Dalárda története (1862–1902) és dr. Vargha Dezső korábbi főlevéltáros tanulmányai értékesek és irányadóak a kutatók számára, az egylet levéltári anyagának szisztematikus feldolgozására tudomásom szerint eddig nem került sor. Ideje volt hát, hogy a jegyzetanyag, melyet az utóbbi években készítettem a feldolgozott primér forrásokról, valamiképpen közkinccsé váljon. Így abban a reményben, hogy más kutatók számára hasznos támponttá válhat, jelen publikációval közreadok egy annotált forrásjegyzéket, mely tájékozodási pontként vezethet nem csak engem, de más kutatókat is az iratanyagban. Igaz, ez a jegyzék sem teljes még, hiszen kutatásom 1868-ig szorítkozik, így egy tekintélyes anyag nincs még átnézve: a közreadott forrásjegyzék tehát a Pécsi Dalárda 1847, 1862–1868 közötti működéséhez szükséges anyagokat tartalmazza csupán. 

Bár kutató ritkán mondja, hogy mindent átnézett, készen van az anyaggal, azt gondolom, a Pécsi Dalárdával kapcsolatos fontos anyagok többségét valóban tartalmazza a jegyzék. A következő hetek, hónapok és évek újabb eredményeit pedig később beépítem ebben a tanulmányba, melyet frissíteni fogok a Magyar Zenetörténet Online honlapján.

A tanulmány PDF formában elérhető.